„Oni” czy „ja”? Czemu przejmujemy się opinią innych?

To proste: bo żyjemy wśród ludzi. I jedynie w odniesieniu do innych możemy siebie określić. Ale opinie są tylko opiniami. Za każdym razem musisz odnieść je do siebie i spytać: Co ja na to?

 

Dlaczego nie przejmować się opinią innych i jakie są tego skutki? Wielu z nas zależy na opinii innych ludzi na nasz temat. Dla wielu z nas negatywne słowa i opinie skierowane pod naszym adresem są źródłem bólu i dużego dyskomfortu psychicznego. Przejmujemy się tym co ludzie o nas myślą i mówią. Obawiamy się krytyki na temat tego co robimy, w co się ubieramy, jakiej muzyki słuchamy, co jemy, jak spędzamy czas i wielu innych mniej lub bardziej ważnych rzeczy. Często potrzebujemy walidacji naszych myśli i działań od ludzi bezpośrednio wokół nas.

Chcemy być lubiani i akceptowani. Jednak często prowadzi to do tego, że ludzie martwią się zbytnio o to, co myślą o nich inni. Takie nadmierne przejmowanie się zdaniem innych na nasz temat niesie za sobą wiele negatywnych skutków i nam nie służy.

Dlaczego przestać się przejmować tym co ludzie o Tobie myślą?

#1 Nie zadowolisz wszystkich

Jest praktycznie niemożliwe, by sprostać oczekiwaniom każdego i zadowolić wszystkich. Nie ma większego sensu wypalać się, próbując to zrobić. Gdyby można było zadowolić wszystkich nie byłoby tylu rodzajów muzyki, gatunków literackich, stylów ubioru itp. Każdy z nas do pewnego stopnia jest inny ma inne preferencje, odmienne postrzeganie świata. Rób to, co czyni Cię szczęśliwymi i daje Ci satysfakcję. Nie trać energii próbując zadowolić wszystkich. Dopóki postępujesz dobrze i nie krzywdzisz innych, to wszystko, co naprawdę się liczy. Zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie podobać się to co robisz i to jest całkowicie normalne.

NIE ZNAM KLUCZA DO SUKCESU, ALE KLUCZEM DO KLĘSKI JEST PRÓBA ZADOWOLENIA WSZYSTKICH
– BILL COSBY.

#2 To jest Twoje życie

To jest Twoje życie i powinieneś wiedzieć co jest dla Ciebie ważne, co chcesz osiągnąć, jakie wartości nim kierują. Pod koniec dnia jesteś jedyną osobą, która musi zaakceptować swoje własne wybory i konsekwencje swoich decyzji. Ludzie mają prawo do własnej opinii i mogą myśleć cokolwiek chcą. Ty również masz do tego pełne prawo. To, co ludzie o Tobie myślą, nie powinno zmienić tego, kim jesteś ani ile jesteś wart, chyba że na to pozwolisz. Cokolwiek nie zrobisz, gdziekolwiek nie pójdziesz, ludzie zawsze znajdą powód, aby Cię skrytykować. Rób swoje i nie przejmuj się tym.

#3 Ty wiesz co jest dla Ciebie najlepsze

Nikt nigdy nie będzie tak bardzo zaangażowany w Twoje życie jak Ty. Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze, a to oznacza również wyciąganie nauki z własnych wyborów. Jedynym sposobem, w jaki kiedykolwiek się naprawdę nauczysz, jest podejmowanie własnych decyzji, wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności za to co robisz. Jeśli spotka Cię niepowodzenie, przynajmniej będziesz mógł się z niego czegoś nauczyć i nie będziesz obwiniać kogoś innego za swoje ewentualne porażki.

#4 Co jest dobre dla kogoś może nie być dobre dla Ciebie

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że czyjaś opinia często opiera się na tym co dana osoba zrobiłaby w tej sytuacji. Samo to stanowi problem. To, co jest najlepsze dla kogoś innego, może być dla Ciebie najgorszym rozwiązaniem. To, co jedna osoba uważa za bezwartościowe, może mieć wartość dla innej osoby.

Ponadto ludzie będą projektować własne ograniczenia na Ciebie. Mogą mówić, że coś jest niemożliwe lub ryzykowne. Mogą to nawet czynić w dobrej wierze, próbując Cię w ten sposób chronić.

Twoje myśli, Twoje działania, Twoje pomysły są unikalne dla Ciebie. Tylko Ty wiesz, co jest dla Ciebie dobre. Po prostu podążaj za swoim wewnętrznym głosem.

#5 Ponosisz konsekwencje

Stoisz w obliczu konsekwencji. Na przykład, jeśli ktoś sugeruje, żebyś w coś zainwestował swoje pieniądze, ale po prostu nie masz poczucia, że to właściwy wybór, jesteś jedynym, który poniesie konsekwencje, jeśli inwestycja nie wyjdzie. Podobnie jeśli pod wpływem kogoś decydujesz się odrzucić ofertę pracy, czy wybierasz kierunek studiów.

Kiedy ludzie dają Ci sugestie, a nawet karzą Ci coś zrobić, nie ma dla nich większego ryzyka. Nie muszą żyć później z Twoimi wyborami – jednak Ty już tak.

Decydując za siebie, bierzesz w całości odpowiedzialność za swoje postępowanie.

#6 Ludzie zmieniają zdanie

Myśli, idee i poglądy zmieniają się dość często. A to oznacza, że nawet jeśli ktoś myśli źle o Tobie teraz, jest duża szansa, że będzie myśleć inaczej w przyszłości. Więc zasadniczo ludzkie myśli na Twój temat nie mają znaczenia. Co więcej, najważniejsze są fakty, a nie opinie ludzi oceniających daną sytuację.

Na początku wielu ludzi niechętnie podchodzi do zmian i innowacji. Wolimy status quo, bezpieczny stan i strefę komfortu. Gdy pojawia się ktoś o odmiennym spojrzeniu na świat, kto myśli inaczej i ma inne zdanie często jest na początku odrzucany. Gdy jednak udowodni w działaniu słuszność swoich racji nagle pojawiają się zwolennicy i Ci którzy do tej pory byli w opozycji zmieniają zdanie. Opinie innych nie powinny mieć dla Ciebie kolosalnego znaczenia jeśli czegoś faktycznie pragniesz i masz jakiś pomysł, który chcesz zrealizować.

#7 Ludzie dbają o Ciebie mniej niż myślisz

Ludzie na ogół nie myślą zbyt długo o innych. Przeciętna osoba filtruje swój świat poprzez swoje ego, co oznacza, że myśli o większości rzeczy w kategoriach „ja” lub „moje”.

Oznacza to, że o ile to kim jesteś lub co zrobiłeś bezpośrednio nie wpływa na daną osobę lub jej życie to jest mało prawdopodobne, że poświęci dużo czasu na myślenie o Tobie w ogóle.

#8 Życie jest za krótkie…

Życie jest za krótkie, żeby żyć w strachu przed opinią innych ludzi. Aby wyróżniać się i być całkowicie wolną osobą, musisz przejąć kontrolę nad swoimi myślami i działaniami, czego nie można zrobić, dopóki nie przestaniesz martwić się o to co inni ludzie mówią i myślą na Twój temat. Masz tylko jedno życie, więc dlaczego miałbyś martwić się opiniami innych osób? Rób co chcesz, bądź kim chcesz. Żyj swoim życiem.

MASZ WROGÓW? TO DOBRZE. TO ZNACZY, ŻE BRONIŁEŚ CZEGOŚ W CIĄGU SWOJEGO ŻYCIA.
– WINSTON CHURCHILL